Animata, skupina scénického historického tance
O skupině

Tanečnicím skupiny „Animata“ učarovala romantika hradů, zámků a historických měst, stará hudba a dobové kostýmy, k nimž patří i historický tanec. Život, vášeň a pohyb, obsažený v názvu skupiny mnohé prozrazuje…

Programová dramaturgie a choreografie skupiny vychází z dobových tanců a využívá původních tanečních prvků, které se v písemnostech dochovaly, ale nabízí je divákovi v atraktivním, scénickém zpracování v podobě tanečního příběhu. Spolupráce s několika profesionálními choreografy a tanečními pedagogy různých žánrů (historický tanec, výrazový tanec, moderní balet, folklór, flamenco aj.) významně rozšiřuje programovou nabídku skupiny. Ve skupině účinkují absolventky tanečních škol a kurzů, které mají za sebou dlouhou řadu úspěšných představení v české republice i zahraničí (Německo, Anglie, Nizozemí, Lucembursko, Španělsko, Andorra aj.).

Nedílnou součástí programu je i dobová móda. Vystupujeme v celé řadě dobových kostýmů od náročně zpracovaných replik šlechtických oděvů s ručně vyrobenými šperky podle dobových vyobrazení, přes dobové šaty středních a nižších lidových vrstev až po stylizace dobových kostýmů, i šatů lidových.

Naše programová nabídka je velmi široká a variabilní a vychází vstříc pořadatelům kulturních pořadů s programů s dobovou tematikou, historických slavností, trhů apod. Nabízíme samostatná taneční představení, taneční představení v návaznosti na historický šerm, společná vystoupení se skupinami historické hudby nebo zábavný taneční program s výukou dobových tanců.

Dále nabízíme přípravu choreografie a provedení tance na zadanou hudbu či choreografii dobového tance pro divadlo, film apod.

Napsali o nás..

V době, kdy to v divadlech nestojí za nic, je tam jen kšeft a kýč, bylo příjemné vidět lidi, kteří se snaží udělat něco dobře. Po přirozenosti materiálu, tancem. Dělaly to poctivě, měly by se uplatnit někde..nejen na hradech. Obdivoval jsem kostýmy, už jen ta jejich výroba, údržba.. Zaujal mě hned začátek, být v Karlových Varech, sjednal bych vystoupení dívek do domu Kateřiny, tanec v pozadí při rozpravě Petrucchia s otcem Kateřiny, při jednání o ruku. To nemělo vadu. V pražských divadlech, v každé Shakespearově komedii byste mohly, dámy, mít vystoupení..

Milan Cikánek, divadelní historik a kritik